NAD JEZIOREM BIAŁYM John Borrell
Opis
NAD JEZIOREM BIAŁYM Piekło i raj na ziemi. Polska oczami cudzoziemca John Borrell
Borrell napisał po angielsku książkę "Nad Jeziorem Białym" nie dla Polaków, ale o Polakach, o Kaszubach. O tym, jak z żoną budowali hotel Kania Lodge, zaczynając w 1993 roku od mieszkania w przyczepie kempingowej na środku łąki.
John Borrell był jednym z pierwszych cudzoziemców, którzy na stałe osiedlili się w Polsce po upadku komunizmu. Borrell, nowozelandzki korespondent "Time'a" z Nikaragui, Rwandy, Angoli, Mozambiku, Bejrutu, wolał Polskę niż ciepłą Prowansję. Tuż po upadku komuny uznał ją za "nowe pogranicze dla marzycieli i ryzykantów" i z polską żoną Anną wybrali Sytną Górę na Kaszubach z widokiem na Jezioro Białe.
Rzucił pracę korespondenta zagranicznego „Time’a”, by założyć rodzinę (i przedsiębiorstwo) na brzegu krystalicznie czystego polskiego jeziora. Budując dom i pensjonat w ubogim regonie potrzebującym inwestycji i miejsc pracy, musiał stawić czoła urzędnikom w czasie, gdy w kraju szerzyła się korupcja, a żeby uzyskać kolejne pozwolenia, trzeba było wręczyć łapówkę.
Z problemami i pozostałościami starego system Borrell zmagał się w najlepszy znany sobie sposób: założył gazetę Express Kaszubski i uczył młodych reporterów dziennikarstwa śledczego, dzięki czemu udało mu się doprowadzić do odwołania nieuczciwego burmistrza. To jednak nie był koniec kłopotów Nowozelandczyka …
Nad jeziorem Białym to pasjonująca historia odważnego człowieka, który nie godził się na łatwe kompromisy, a zarazem wnikliwa i pełna niuansów opowieść obcokrajowca o burzliwych dwóch dekadach historii Polski i ludziach, których podziwia i stara się jak najlepiej zrozumieć.
Książka przynależy do nurtu literatury przygodowej z cyklu "rzucam pracę w korporacji, by produkować wino w Prowansji" – chociaż w tym przypadku bardziej właściwe jest „kaszubian vodka” bo taki napój zaczął produkować Borrell.
Anne Applebaum napisała w "The Spectator", że "Nad Jeziorem Białym" to alternatywna historia polskiej transformacji po 1989. Wyznawcom teorii "co złego, to nie my, Polacy" książka Johna Borrella może się nie spodobać. Krytyczne podejście Borrella łączy się jednak z ogromnym szacunkiem dla Polaków i miłością do nowej ojczyzny.
John Borrell – urodził się w Wielkiej Brytanii, a dorastał w Nowej Zelandii, gdzie w wieku osiemnastu lat zaczął pracować jako dziennikarz. Przez niemal trzydzieści lat był korespondentem zagranicznym, relacjonował konflikty w Afryce, na Bliskim Wschodzie i Ameryce Środkowej dla magazynu „Time” i innych mediów. Po upadku komunizmu w Europie Wschodniej i na Bałkanach zrezygnował z pracy dziennikarskiej, by zacząć nowe życie nad kaszubskim jeziorem. Od tamtej pory razem z żoną zarządzają stworzonym przez siebie pensjonatem, który jest doceniany przez gości z całego świata. W Polsce Borrell prowadził też trzy inne firmy, w tym lokalną gazetę.
Dane techniczne: Autor: John Borrell, oprawa miękka, Rok wydania: 2015, Stron: 256 wymiary(mm): 140x205,
Dane techniczne
Wysyłaj do EmpikPlace | Tak |
Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Opinie o produkcie (0)
- POSŁUCHAM RODZICÓW, JAK SIĘ W KOŃCU ZAMKNĄ. CO MÓWIĆ, A CZEGO NIE MÓWIĆ DO NASZYCH NASTOLETNICH DZIECI Anthony E. Wolf
- MÓJ ŻÓŁW MÓJ MAŁY PRZYJACIEL Bruno Tenerezza
- MAPA PRZYSZŁOŚCI Tomasz Minkiewicz
- BRATOBÓJCA WOJNA LOTOSOWA 2 Kristoff Jay
- FANTASTYCZNY ŚWIAT Keri Smith
- DIAMENTY SĄ WIECZNE. JAMES BOND 007 Ian Fleming
- ŚWIĘTO TRĄBEK Marta Masada
- WIELKIE KŁAMSTEWKA Liane Moriarty
- ŻYJ I POZWÓL UMRZEĆ. JAMES BOND 007 Ian Fleming
- KICI. LUCJAN BRYCHCZY- LEGENDA LEGII WARSZAWA Brychczy Lucjan, Kalinowski Grzegorz, Bołba W
- THOR I MOC MJOLLNIRA MITOLOGIA NORDYCKA 1
- SZTUKA LICZENIA DO TRZECH. JAK ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI O PIENIĄDZACH Ron Lieber