Opinie o Nas Instagram
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja
Producenci
Promocje
MINISTERSTWO NIEZRÓWNANEGO SZCZĘŚCIA Arundhati Roy
MINISTERSTWO NIEZRÓWNANEGO SZCZĘŚCIA Arundhati Roy
25,00 zł 24,25 zł
szt.
PAN WIKTORIA MARZYCIELE Knut Hamsun
PAN WIKTORIA MARZYCIELE Knut Hamsun
23,00 zł 22,31 zł
szt.
ZNAK KUKUŁKI Anna Bichalska
ZNAK KUKUŁKI Anna Bichalska
20,00 zł 19,40 zł
szt.
WSPOMNIJ PHLEBASA Iain Banks
WSPOMNIJ PHLEBASA Iain Banks
20,00 zł 19,40 zł
szt.
CENA SZCZĘŚCIA Steven Erikson
CENA SZCZĘŚCIA Steven Erikson
18,70 zł 18,14 zł
szt.
GŁAZ GOREJĄCY KORONA GWIAZD T.3 Kate Elliott
GŁAZ GOREJĄCY KORONA GWIAZD T.3 Kate Elliott
21,00 zł 20,37 zł
szt.
KRÓLEWSKI SMOK KORONA GWIAZD T.1 Kate Elliott
KRÓLEWSKI SMOK KORONA GWIAZD T.1 Kate Elliott
11,00 zł 10,67 zł
szt.
ZABÓJCA ODZNAKA HONORU 5 W.E.B. Griffin
ZABÓJCA ODZNAKA HONORU 5 W.E.B. Griffin
12,90 zł 12,51 zł
szt.
ŚLEDCZY ODZNAKA HONORU 7 W.E.B. Griffin
ŚLEDCZY ODZNAKA HONORU 7 W.E.B. Griffin
20,99 zł 20,36 zł
szt.
MORDERCY ODZNAKA HONORU 6 W.E.B. Griffin
MORDERCY ODZNAKA HONORU 6 W.E.B. Griffin
20,99 zł 20,36 zł
szt.
NAGI BÓG T.3 WIARA Hamilton, Peter F.
NAGI BÓG T.3 WIARA Hamilton, Peter F.
10,00 zł 9,70 zł
szt.

Mitologia nordycka - Kolekcja zaplanowana na 70 tomów

Odwiedź legendarny ASGARD i poznaj nordyckich BOGÓW. Zobacz jak upadali potężni bohaterowie. Kolekcja jest  pogrupowana w SAGI wokół konkretnych bohaterów. Znajdź swoich ulubionych bohaterów ODD, ODYN, THOR, LOKI, ZYGFRYD, WOLSUNG, BEOWULF, RAGNAR.

Mitologia skandynawska to jedne z najlepiej zachowanych wierzeń, które przetrwały czasy chrześcijaństwa. Zostało zachowanych wiele sag, poematów i ludowych opowieści, dzięki którym poznajemy losy bogów sławionych przez wikingów. Skandynawscy bogowie to nieprzeciętne osobowości, a nordyccy bogowie są podobnie do ludzi, wykazując się zarówno zaletami, jak i wadami.

Konflikt nordyckich bogów, wojna Wanów z Asami czyli jak to się zaczęło

Według wikingów wszechświat składa się z dziewięciu światów zamieszkałych przez różne stworzenia. Dwa z nich zamieszkiwane są przez bogów. W Asgardzie mieszkają nordyccy bogowie z rodziny Asów, a w Wanaheimie władze dzierżą Wanowie. Historia wojny pomiędzy zwaśnionymi, boskimi rodami rozpoczęła się od walki o kobietę o imieniu Gullveig. Asowie, widząc w niej groźbę, próbowali ją trzykrotnie uśmiercić poprzez spalenie, jednak kobieta za każdym razem wracała do życia, zaś wojna pomiędzy zwaśnionymi stronami ciągle trwała. Obie strony poniosły poważne straty, a ich krainy zostały spustoszone. Długotrwała i wyniszczająca wojnia spowodowała, że nordyccy bogowie zgodzili się na zawarcie pokoju. W tym celu, obie strony wymieniły się zakładnikami. Od tej pory w królestwie Asgardu przebywali bogowie wikingów z rodziny Wanów - Freja, Frejr oraz ich ojciec Njord, natomiast w Wanahaimie zamieszkali Asowie - Hoenir i Mimir. Symboliczne zakończenie konfliktu (bogowie napluli do misy) spowodowało magiczne stworzenie boga mądrości Kwasira.

Najważniejsi bogowie

Odyn, czyli Wszechojciec

ODYN-KONTRA-WANOWIE-MITOLOGIA-NORDYCKA-5

Najważniejszy i najpotężniejszy jest Odyn. Mroczny, nieprzejednany władca włada tronem Hlidskjalfie, z którego spogląda na cały wszechświat. Odyn wywodzi się od Baldrona, jednego z pierwszych żywych stworzeń. Najwyższy bóg zwany jest także Wszechojcem, ponieważ wraz z rodzeństwem stworzył ludzi - pierwsi byli Aska i Embla. Aby władać magiczną mocą, poświęcił samego siebie i zawisł z głową w dół na kosmicznym drzewie. W trakcie, na progu śmierci rozpoznał i zrozumiał runy nordyckie, które następnie przekazał ludziom. Odyn dla wiedzy i mądrości poświęcił własny wzrok (stracił oko), zyskując nowy przydomek - Jednooki. Odyn przyniósł na świat ludzi wojnę, a każda bitwa wikingów była poświęcona właśnie Odynowi. Według mitologii wikingów groźny i niepowstrzymany władca przemierza świat przebrany za wędrowca, by zobaczyć świat takim, jakim widzą go ludzie. U jego boku kroczą  kruki Hugin i Munin oraz wilki Geri i Freki.

Thor - bóg, którego uwielbiali Wikingowie

Tak jak Odyn jest mroczny i nieustępliwy, tak jego syn Thor jest łagodny i prawdomówny. Silny, rudowłosy bóg dysponuje siłą której nie ma nikt inny. Thor jest synem Jord, bogini ziemi. Inni bogowie szanuja Thora, gdyż jest on obrońcą Asgardu i Midgardu (krainy ludzi), zjawiając się zawsze na czas i wybawiając ich z opresji. Potężny syn Odyna imponuje swoją siłą, która zostaje podwajana, gdy ten zakłada swój pas siły, Megingjord. Bronią Thora jest słynny młot Mjolnir. Thor jest gromowladny, a gdy ciska swoim młotem, na nieboskłonie widać błyskawicę i słychać grzmot. Thor jest uważany za postrach trolli oraz olbrzymów. Jego żoną jest złotowłosa Sif, bogini płodności i ziemi, z którą Thor ma dwójkę synów o imionach Modi (czyli Gniewny) i Magni (Silny) oraz córkę Thrud (Potężna).

Loki - spryciarz, bóg przekrętów i intryg

Loki to Bóg wojny, ognia i przestępstw, który nie należy ani do rodziny Wanów, ani Asów. Jego matką była piękna Laufey, a jego ojcem groźny olbrzym o imieniu Farbauti. Loki jest przystojny, przekonujący, sympatyczny, a jednocześnie najprzebieglejszy ze wszystkich bogów wikingów. Loki przemierza świat z pomocą swoich skrzydlatych butów. Posiada zdolność przemiany w dowolne zwierzę lub postać, jednak największą jego bronią pozostaje rozum. Nordyccy bogowie nie atakują go jedynie dlatego, że Loki jest bratem krwi Odyna, a także dlatego, że jego intrygi równie często ratują bogów z opresji, jak powodują kolejne utrapienia. Loki ma skłonność do upijania się, i wtedy często podejmuje nieprzemyślane decyzje. Loki za synów ma potwory, a podczas Ragnaroku nadejdzie z armią umarłych, by stanąć w szranki z bogami Asgardu i Wanaheimu.

Inni bogowie nordyccy  

Frigg - królowa Asgardu Jest żoną Odyna i matką Baldura oraz władczynią wszystkich nordyckich bogów. Frigg to bogini małżeństwa, rodziny i ogniska domowego.  

Freja - najpiękniejsza z nordyckich bogiń. Bogini płodności, miłości i magii. To córka Njorda i siostra Frejra. Piękna bogini posiada swój dwór Folkwang leżący w Wanaheimie, ale zgodnie z warunkami rozejmu między Wanami i Asami, zamieszkuje Asgard wraz ze swoim bratem. Jej atrybutem jest magiczny naszyjnik ze złota o nazwie Brisingamen. Piękno Frei cenią wszyscy nordyccy bogowie. Jej urok sprawia także, znajduje się wielu chętnych chcących pojąć ją za żonę.

Frejr - bóg lata. Frejr to syn Njorda i brat Frei, członek rodziny Wanów. Frejr jest bogiem lata, ciepła, urodzaju i płodności. Jego królestwo leży w Alfheimie, ponieważ jest on przywódcą elfów.

Njord - bóg morza i bogactwa. Jest patronem wszystkiego, co wiąże się z oceanem, czyli wiatru, żeglarstwa czy rybołówstwa. Njord jest ojcem Frei i Frejra. 

Baldur - bóg piękna, dobra i niewinności. Jest synem Odyna i Frigg, a jego żoną jest Nanna. Nordyccy bogowie uznawali go za swojego ulubieńca, porównując Baldura do słońca. Wskutek intrygi Lokiego Baldur poniósł śmierć, co przelało czarę goryczy i bóg przestępstw w końcu został uwięziony przez bogów wikingów.

Heimdall - dalekopatrzący bóg czujności Heimdall to strażnik bogów strzegący Bifrostu, czyli tęczowego mostu. Zgodnie z mitologią nordycką Heimdall zadmie w róg, kiedy nastanie kres wszechrzeczy i rozpocznie się Ragnarok. Nordyccy bogowie podejmą wówczas walkę przeciwko Lokiemu i jego armii.

Tyr - bóg odwagi, prawa, męstwa i pojedynków Jego dziećmi są olbrzymy Hymir oraz Hrod. Tyr zasłynął ze swego męstwa podczas uwięzienia Fenrira. Chcąc poskromić niepokonanego wilka i uśpić jego czujność, Tyr zgodził się włożyć rękę w pysk zwierzęcia. Ostatecznie Fenrir został schwytany za pomocą magicznego Sleipnira, a Tyr stracił rękę w ramach bohaterskiego poświęcenia.

Mimir - bóg mądrości, należy do Asów. Mimir został wybrany na jednego z zakładników, którzy mieli przebywać w Wanaheimie. Nordyccy bogowie z rodziny Wanów uczynili władcą innego Asa - boga Hoenira, który jednak wciąż pytał o radę boga mądrości. Kiedy przekręt wyszedł na jaw, Wanowie zabili Mimira, odsyłając jego głowę Odynowi. Zabójstwo nie przyczyniło się jednak do ponownej wojny między Wanami i Asami. Odyn, korzystając ze swych magicznych mocy, ożywił głowę Mimira, która od tej pory doradzała najwyższemu z bogów.     

Idunn - nordycka bogini młodości, wiosny i śmierci. Dzięki niej nordyccy bogowie zachowują młodość i energię życiową. Muszą jednak zjadać jabłka nieśmiertelności rozdawane przez Idun, aby nie zginąć.

 

Kolekcja zaplanowana na 70 tomów. W serii m.in

1. Thor i moc Mjollnira

2. Odyn i dziewięć światów

3. Loki i przepowiednia Ragnarök

4. Thor w krainie olbrzymów

5. Odyn kontra Wanowie

6. Ragnarök i zmierzch bogów

7. Odyn i źródło mądrości

8. Loki i naszyjnik Frei

9. Thor i rękawice mocy

10. Ragnarök i niekończąca się zima

11. Odyn i magiczne runy

12. Loki i jabłka nieśmiertelności

13. Thor i paladyn olbrzymów

14. Odyn i moc stworzenia

15. Zygfryd i klątwa Nibelungów

16. Ragnarok i Róg Heimdalla

17. Thor i kradzież Mjollnira

18. Wygnanie Lokiego

19. Zygfryd i miecz zemsty

20. Ragnarök i ostatnia bitwa

21. Thrud. Córka Thora

22. Dzieci Lokiego

23. Zygfryd i Smok Fafnir

24. Ragnarök i przebudzenie bogów

25. Thor i walkirie

26. Balder i ocalenie bogów

27. Zygfryd i obietnica Brunhildy

28. Ragnarök i nowy świat

29. Beowulf na dworze przeklętego króla

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl