Instagram

 

 

Klienci kupili również inne tanie książki
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja
Producenci
Promocje
POD DRZEWEM POD ZIELONYM Thomas Hardy
POD DRZEWEM POD ZIELONYM Thomas Hardy

13,90 zł

Cena regularna: 15,90 zł

Najniższa cena: 15,90 zł
szt.
TOMEK ŁEBSKI 5 WYMIATA PRAWIE ZAWSZE Liz Pichon
TOMEK ŁEBSKI 5 WYMIATA PRAWIE ZAWSZE Liz Pichon

16,99 zł

Cena regularna: 18,90 zł

Najniższa cena: 9,99 zł
szt.
BRATOBÓJCA WOJNA LOTOSOWA 2 Kristoff Jay
BRATOBÓJCA WOJNA LOTOSOWA 2 Kristoff Jay

10,99 zł

Cena regularna: 44,90 zł

Najniższa cena: 10,99 zł
szt.
TA DZIEWCZYNA Colleen Hoover
TA DZIEWCZYNA Colleen Hoover

7,90 zł

Cena regularna: 34,99 zł

Najniższa cena: 14,99 zł
szt.
LATARNIA ZŁEGO LOSU Nicki Thornton
LATARNIA ZŁEGO LOSU Nicki Thornton

14,99 zł

Cena regularna: 22,90 zł

Najniższa cena: 22,90 zł
szt.
KRÓLESTWO ZWIERZĄT 50 NIESAMOWITYCH DŹWIĘKÓW
KRÓLESTWO ZWIERZĄT 50 NIESAMOWITYCH DŹWIĘKÓW

29,99 zł

Cena regularna: 39,99 zł

Najniższa cena: 27,99 zł
szt.
DINOZAURY I PRADAWNY ŚWIAT 50 NIESAMOWITYCH DŹWIĘKÓW
DINOZAURY I PRADAWNY ŚWIAT 50 NIESAMOWITYCH DŹWIĘKÓW

29,99 zł

Cena regularna: 39,99 zł

Najniższa cena: 14,99 zł
szt.

Mitologia nordycka - Kolekcja zaplanowana na 70 tomów

Odwiedź legendarny ASGARD i poznaj nordyckich BOGÓW. Zobacz jak upadali potężni bohaterowie. Kolekcja jest  pogrupowana w SAGI wokół konkretnych bohaterów. Znajdź swoich ulubionych bohaterów ODD, ODYN, THOR, LOKI, ZYGFRYD, WOLSUNG, BEOWULF, RAGNAR.

Mitologia skandynawska to jedne z najlepiej zachowanych wierzeń, które przetrwały czasy chrześcijaństwa. Zostało zachowanych wiele sag, poematów i ludowych opowieści, dzięki którym poznajemy losy bogów sławionych przez wikingów. Skandynawscy bogowie to nieprzeciętne osobowości, a nordyccy bogowie są podobnie do ludzi, wykazując się zarówno zaletami, jak i wadami.

Konflikt nordyckich bogów, wojna Wanów z Asami czyli jak to się zaczęło

Według wikingów wszechświat składa się z dziewięciu światów zamieszkałych przez różne stworzenia. Dwa z nich zamieszkiwane są przez bogów. W Asgardzie mieszkają nordyccy bogowie z rodziny Asów, a w Wanaheimie władze dzierżą Wanowie. Historia wojny pomiędzy zwaśnionymi, boskimi rodami rozpoczęła się od walki o kobietę o imieniu Gullveig. Asowie, widząc w niej groźbę, próbowali ją trzykrotnie uśmiercić poprzez spalenie, jednak kobieta za każdym razem wracała do życia, zaś wojna pomiędzy zwaśnionymi stronami ciągle trwała. Obie strony poniosły poważne straty, a ich krainy zostały spustoszone. Długotrwała i wyniszczająca wojnia spowodowała, że nordyccy bogowie zgodzili się na zawarcie pokoju. W tym celu, obie strony wymieniły się zakładnikami. Od tej pory w królestwie Asgardu przebywali bogowie wikingów z rodziny Wanów - Freja, Frejr oraz ich ojciec Njord, natomiast w Wanahaimie zamieszkali Asowie - Hoenir i Mimir. Symboliczne zakończenie konfliktu (bogowie napluli do misy) spowodowało magiczne stworzenie boga mądrości Kwasira.

Najważniejsi bogowie

Odyn, czyli Wszechojciec

ODYN-KONTRA-WANOWIE-MITOLOGIA-NORDYCKA-5

Najważniejszy i najpotężniejszy jest Odyn. Mroczny, nieprzejednany władca włada tronem Hlidskjalfie, z którego spogląda na cały wszechświat. Odyn wywodzi się od Baldrona, jednego z pierwszych żywych stworzeń. Najwyższy bóg zwany jest także Wszechojcem, ponieważ wraz z rodzeństwem stworzył ludzi - pierwsi byli Aska i Embla. Aby władać magiczną mocą, poświęcił samego siebie i zawisł z głową w dół na kosmicznym drzewie. W trakcie, na progu śmierci rozpoznał i zrozumiał runy nordyckie, które następnie przekazał ludziom. Odyn dla wiedzy i mądrości poświęcił własny wzrok (stracił oko), zyskując nowy przydomek - Jednooki. Odyn przyniósł na świat ludzi wojnę, a każda bitwa wikingów była poświęcona właśnie Odynowi. Według mitologii wikingów groźny i niepowstrzymany władca przemierza świat przebrany za wędrowca, by zobaczyć świat takim, jakim widzą go ludzie. U jego boku kroczą  kruki Hugin i Munin oraz wilki Geri i Freki.

Thor - bóg, którego uwielbiali Wikingowie

Tak jak Odyn jest mroczny i nieustępliwy, tak jego syn Thor jest łagodny i prawdomówny. Silny, rudowłosy bóg dysponuje siłą której nie ma nikt inny. Thor jest synem Jord, bogini ziemi. Inni bogowie szanuja Thora, gdyż jest on obrońcą Asgardu i Midgardu (krainy ludzi), zjawiając się zawsze na czas i wybawiając ich z opresji. Potężny syn Odyna imponuje swoją siłą, która zostaje podwajana, gdy ten zakłada swój pas siły, Megingjord. Bronią Thora jest słynny młot Mjolnir. Thor jest gromowladny, a gdy ciska swoim młotem, na nieboskłonie widać błyskawicę i słychać grzmot. Thor jest uważany za postrach trolli oraz olbrzymów. Jego żoną jest złotowłosa Sif, bogini płodności i ziemi, z którą Thor ma dwójkę synów o imionach Modi (czyli Gniewny) i Magni (Silny) oraz córkę Thrud (Potężna).

Loki - spryciarz, bóg przekrętów i intryg

Loki to Bóg wojny, ognia i przestępstw, który nie należy ani do rodziny Wanów, ani Asów. Jego matką była piękna Laufey, a jego ojcem groźny olbrzym o imieniu Farbauti. Loki jest przystojny, przekonujący, sympatyczny, a jednocześnie najprzebieglejszy ze wszystkich bogów wikingów. Loki przemierza świat z pomocą swoich skrzydlatych butów. Posiada zdolność przemiany w dowolne zwierzę lub postać, jednak największą jego bronią pozostaje rozum. Nordyccy bogowie nie atakują go jedynie dlatego, że Loki jest bratem krwi Odyna, a także dlatego, że jego intrygi równie często ratują bogów z opresji, jak powodują kolejne utrapienia. Loki ma skłonność do upijania się, i wtedy często podejmuje nieprzemyślane decyzje. Loki za synów ma potwory, a podczas Ragnaroku nadejdzie z armią umarłych, by stanąć w szranki z bogami Asgardu i Wanaheimu.

Inni bogowie nordyccy  

Frigg - królowa Asgardu Jest żoną Odyna i matką Baldura oraz władczynią wszystkich nordyckich bogów. Frigg to bogini małżeństwa, rodziny i ogniska domowego.  

Freja - najpiękniejsza z nordyckich bogiń. Bogini płodności, miłości i magii. To córka Njorda i siostra Frejra. Piękna bogini posiada swój dwór Folkwang leżący w Wanaheimie, ale zgodnie z warunkami rozejmu między Wanami i Asami, zamieszkuje Asgard wraz ze swoim bratem. Jej atrybutem jest magiczny naszyjnik ze złota o nazwie Brisingamen. Piękno Frei cenią wszyscy nordyccy bogowie. Jej urok sprawia także, znajduje się wielu chętnych chcących pojąć ją za żonę.

Frejr - bóg lata. Frejr to syn Njorda i brat Frei, członek rodziny Wanów. Frejr jest bogiem lata, ciepła, urodzaju i płodności. Jego królestwo leży w Alfheimie, ponieważ jest on przywódcą elfów.

Njord - bóg morza i bogactwa. Jest patronem wszystkiego, co wiąże się z oceanem, czyli wiatru, żeglarstwa czy rybołówstwa. Njord jest ojcem Frei i Frejra. 

Baldur - bóg piękna, dobra i niewinności. Jest synem Odyna i Frigg, a jego żoną jest Nanna. Nordyccy bogowie uznawali go za swojego ulubieńca, porównując Baldura do słońca. Wskutek intrygi Lokiego Baldur poniósł śmierć, co przelało czarę goryczy i bóg przestępstw w końcu został uwięziony przez bogów wikingów.

Heimdall - dalekopatrzący bóg czujności Heimdall to strażnik bogów strzegący Bifrostu, czyli tęczowego mostu. Zgodnie z mitologią nordycką Heimdall zadmie w róg, kiedy nastanie kres wszechrzeczy i rozpocznie się Ragnarok. Nordyccy bogowie podejmą wówczas walkę przeciwko Lokiemu i jego armii.

Tyr - bóg odwagi, prawa, męstwa i pojedynków Jego dziećmi są olbrzymy Hymir oraz Hrod. Tyr zasłynął ze swego męstwa podczas uwięzienia Fenrira. Chcąc poskromić niepokonanego wilka i uśpić jego czujność, Tyr zgodził się włożyć rękę w pysk zwierzęcia. Ostatecznie Fenrir został schwytany za pomocą magicznego Sleipnira, a Tyr stracił rękę w ramach bohaterskiego poświęcenia.

Mimir - bóg mądrości, należy do Asów. Mimir został wybrany na jednego z zakładników, którzy mieli przebywać w Wanaheimie. Nordyccy bogowie z rodziny Wanów uczynili władcą innego Asa - boga Hoenira, który jednak wciąż pytał o radę boga mądrości. Kiedy przekręt wyszedł na jaw, Wanowie zabili Mimira, odsyłając jego głowę Odynowi. Zabójstwo nie przyczyniło się jednak do ponownej wojny między Wanami i Asami. Odyn, korzystając ze swych magicznych mocy, ożywił głowę Mimira, która od tej pory doradzała najwyższemu z bogów.     

Idunn - nordycka bogini młodości, wiosny i śmierci. Dzięki niej nordyccy bogowie zachowują młodość i energię życiową. Muszą jednak zjadać jabłka nieśmiertelności rozdawane przez Idun, aby nie zginąć.

 

Kolekcja zaplanowana na 70 tomów. W serii m.in

1. Thor i moc Mjollnira

2. Odyn i dziewięć światów

3. Loki i przepowiednia Ragnarök

4. Thor w krainie olbrzymów

5. Odyn kontra Wanowie

6. Ragnarök i zmierzch bogów

7. Odyn i źródło mądrości

8. Loki i naszyjnik Frei

9. Thor i rękawice mocy

10. Ragnarök i niekończąca się zima

11. Odyn i magiczne runy

12. Loki i jabłka nieśmiertelności

13. Thor i paladyn olbrzymów

14. Odyn i moc stworzenia

15. Zygfryd i klątwa Nibelungów

16. Ragnarok i Róg Heimdalla

17. Thor i kradzież Mjollnira

18. Wygnanie Lokiego

19. Zygfryd i miecz zemsty

20. Ragnarök i ostatnia bitwa

21. Thrud. Córka Thora

22. Dzieci Lokiego

23. Zygfryd i Smok Fafnir

24. Ragnarök i przebudzenie bogów

25. Thor i walkirie

26. Balder i ocalenie bogów

27. Zygfryd i obietnica Brunhildy

28. Ragnarök i nowy świat

29. Beowulf na dworze przeklętego króla

Mitologia Nordycka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl